ekiga - en to fi translation catalogue (73 entries)

en: <application>Ekiga</application> Manual 3.00
fi: <application>Ekigan</application> ohjekirja 3.00

en: Ekiga Manual 3.0
fi: Ekigan ohjekirja 3.0

en: Ekiga Manual 2.0
fi: Ekigan ohjekirja 2.0

en: This documentation is for version 3.00 of Ekiga.
fi: Tämä ohje on Ekigan versiolle 3.00

en: Ekiga is an application for voice over IP, IP telephony, and video conferencing, with support for many audio and video codecs.
fi: Ekiga on monia ääni- ja videokoodekkeja tukeva Internetiä käyttävä sovellus äänen, puheluiden ja videokonferenssien välittämiseen.

en: Introduction
fi: Johdanto

en: <application>Ekiga</application> is a free Voice over IP, IP Telephony and Video-Conferencing application for Linux and other Unices (e.g BSD, OpenSolaris or MacOSX). It was written by Damien Sandras and is licensed under the GNU/GPL.
fi: <application>Ekiga</application> on vapaa Internetin (IP) yli ääntä, puheluita ja videokonferensseja välittävä sovellus Linuxilla ja muille Unixeille (esim. BSD, OpenSolaris ja MacOSX). Sen on kirjoittanut Damien Sandras ja se on lisensoitu GNU/GPL:n alaisuuteen.

en: Ekiga is able to use modern Voice over IP protocols like SIP, and H.323. It supports all major features defined by those protocols like <emphasis>call hold</emphasis>, <emphasis>call transfer</emphasis>, <emphasis>call forwarding</emphasis>, ... It also supports <emphasis>instant messaging</emphasis>, and <emphasis>presence</emphasis>. It also has advanced support for <emphasis>NAT traversal</emphasis>. Ekiga supports the best <emphasis>free</emphasis> audio and video codecs, and has wideband support for a superior audio quality, together with echo cancellation.
fi: Ekiga taitaa nykyaikaiset Voice over IP -yhteyskäytännöt kuten SIP ja H.323. Se tukee näiden yhteyskäytäntöjen kaikkia pääominaisuuksia, kuten <emphasis>soiton pito</emphasis>, <emphasis>soiton siirto</emphasis>, <emphasis>ennakkosiirto</emphasis>, ... Se tukee myös <emphasis>pikaviestejä</emphasis> ja <emphasis>läsnäolotietoja</emphasis>. Myös edistynyt <emphasis>NAT-läpäisy</emphasis> kuuluu mukaan. Ekiga tukee parhaimpia <emphasis>vapaita</emphasis> ääni- ja videokoodekkeja ja äänenlaatua parantavia laajakaista- ja kaiunpoistotekniikoita.

en: SIP and H.323
fi: SIP ja H.323

en: Getting Started
fi: Aloittaminen

en: Tip
fi: Vinkki

en: All settings can be changed via the preferences window at anytime.
fi: Kaikkia asetuksia voidaan muuttaa milloin vain Asetukset-ikkunassa.

en: Configuration Assistant Introduction
fi: Johdanto ohjattuun asetusten tekoon

en: Personal information
fi: Henkilötiedot

en: Ekiga.net Account
fi: Ekiga.net-tili

en: Ekiga Call Out Account
fi: Ekigan ulossoittotili

en: Connection Type
fi: Yhteystyyppi

en: Audio Devices
fi: Äänilaitteet

en: Video Devices
fi: Videolaitteet

en: Configuration Complete
fi: Asennus päättynyt

en: Basic Usage
fi: Peruskäyttö

en: Calling and being called
fi: Soittaminen ja soittoihin vastaaminen

en: From computer to computer (PC-To-PC)
fi: Tietokoneelta tietokoneelle (PC-To-PC)

en: From computer to real phones (PC-To-Phone)
fi: Tietokoneelta oikeisiin puhelimiin (PC-To-Phone)

en: From real phone to computer (Phone-To-PC)
fi: Oikeasta puhelimesta tietokoneelle (Phone-To-PC)

en: Managing Contacts
fi: Tuttavien hallinta

en: Adding contacts to the roster
fi: Tuttavien lisääminen nimilistaan

en: You can organise your contacts in groups in the roster.
fi: Tuttavia voidaan lajitella ryhmiin nimilistassa.

en: Managing contacts
fi: Tuttavien hallinta

en: Editing contacts
fi: Yhteystietojen muokkaaminen

en: Sending instant messages
fi: Pikaviestien lähettäminen

en: Updating his own status
fi: Oman tilan päivittäminen

en: Managing Calls
fi: Puheluiden hallinta

en: Forwarding incoming calls
fi: Sisääntulevien puheluiden uudelleenohjaus

en: Controlling the call
fi: Puhelun hallinta

en: Adjusting the audio and video settings
fi: Ääni- ja videoasetusten muuttaminen

en: Checking the call history
fi: Soittohistorian tarkistaminen

en: Advanced Usage
fi: Edistynyt käyttö

en: Registering Additional Accounts
fi: Lisätilien rekisteröiminen

en: The accounts window
fi: Tilit-ikkuna

en: Adding an Ekiga.net account
fi: Ekiga.net-tilin lisääminen

en: Adding a SIP account
fi: SIP-tilin lisääminen

en: Adding an H.323 account
fi: H.323-tilin lisääminen

en: Understanding URIs
fi: URIen ymmärtäminen

en: SIP URI's
fi: SIP-URIt

en: H.323 URIs
fi: H.323-URIt

en: Managing Codecs
fi: Koodekkien hallinta

en: Audio Codecs
fi: Äänikoodekit

en: Video Codecs
fi: Videokoodekit

en: Reordering the codecs
fi: Koodekkien järjestyksen muuttaminen

en: Changing Ports
fi: Porttien muuttaminen

en: The listen ports
fi: Vastaanottoportit

en: Explanation of the port ranges
fi: Selvennys porttiväleistä

en: Controlling the SIP and H.323 Settings
fi: SIP- ja H.323-asetusten hallinta

en: Controlling the SIP Settings
fi: SIP-asetusten hallinta

en: Misc Settings
fi: Sekalaiset asetukset

en: Outbound Proxy
fi: Lähtevien välipalvelin

en: Forward URI
fi: Uudelleenohjaus-URI

en: Controlling the H.323 Settings
fi: H.323-asetusten muuttaminen

en: Advanced Settings
fi: Lisäasetukset

en: H.245 Tunneling
fi: H.245-tunnelointi

en: Early H.245
fi: Aikainen H.245

en: Fast Start
fi: Nopea käynnistys

en: About <application>Ekiga</application>
fi: Tietoja <application>Ekigasta</application>

en: <application>Ekiga</application> is written by Damien Sandras (<email>dsandras@seconix.com</email>). To find more information about <application>Ekiga</application>, please visit the <ulink url="http://www.ekiga.org" type="http"><application>Ekiga</application> Home Page</ulink>.
fi: <application>Ekigan</application> on kirjoittanut Damien Sandras (<email>dsandras@seconix.com</email>). Lisätietoja <application>Ekigasta</application> löydät <ulink url="http://www.ekiga.org" type="http"><application>Ekigan</application> kotisivuilta</ulink>.

en: Appendix
fi: Liite

en: Related Software
fi: Muita aiheeseen liittyviä ohjelmistoja

en: OpenH323 Gatekeeper: <ulink url="http://www.openh323.org" type="http">http://www.openh323.org</ulink>
fi: OpenH323 Gatekeeper (yhdyskäytävä): <ulink url="http://www.openh323.org" type="http">http://www.openh323.org</ulink>

en: GNU Gatekeeper: <ulink url="http://www.gnugk.org" type="http">http://www.gnugk.org</ulink>
fi: GNU Gatekeeper (yhdyskäytävä): <ulink url="http://www.gnugk.org" type="http">http://www.gnugk.org</ulink>

en: OpenH323 Proxy: <ulink url="http://openh323.sourceforge.net" type="http">http://openh323.sourceforge.net</ulink>
fi: OpenH323-välipalvelin: <ulink url="http://openh323.sourceforge.net" type="http">http://openh323.sourceforge.net</ulink>

en: H323 - ISDN Gateway: <ulink url="http://www.telos.de/linux/H323/" type="http">http://www.telos.de/linux/H323/</ulink>
fi: H323 - ISDN -yhdyskäytävä: <ulink url="http://www.telos.de/linux/H323/" type="http">http://www.telos.de/linux/H323/</ulink>

en: Conferencing/VoIP Software
fi: VoIP/konferenssi-ohjelmistoja

en: Similar Clients
fi: Samankaltaisia asiakasohjelmia
