Ekiga 2.x - en to nn translation catalogue (600 entries)

en: Ekiga Softphone
nn: Ekiga softphone

en: IP Telephony, VoIP and Video Conferencing
nn: IP-telefoni, VoIP og videokonferanse

en: Talk to people over the Internet
nn: Snakk med andre over internett

en: 0: 56Kbps, 1: ISDN, 2:DSL, 3: LAN, 4: Custom
nn: 0: 56Kbps, 1: ISDN, 2: DSL, 3: LAN, 4: Eigendefinert

en: Address of public IP detector
nn: Adresse til offentlig-IP-detektor

en: Alternative audio output device
nn: Alternativ utgang for lyd

en: Always forward calls to the given host
nn: Alltid videresend anrop til oppgjeven vert

en: Audio input device
nn: Inngang for lyd

en: Audio output device
nn: Utgang for lyd

en: Audio plugin
nn: Lydtillegg

en: Auto Away Timeout
nn: Tidsavbrudd for automatisk bortemelding

en: Automatic echo cancellation
nn: Automatisk kansellering av ekko

en: Automatically reject or forward incoming calls if no answer is given after the specified amount of time (in seconds)
nn: Automatisk avvis eller videresend innkommende anrop viss du ikkje har svarar etter ein viss tid (i sekund)

en: Calls history
nn: Samtalelogg

en: Change the main window panel section
nn: Endra panelseksjonen for hovudvindauget

en: Connection will be established in Fast Start mode. Fast Start is a new way to start calls faster that was introduced in H.323v2. It is not supported by Netmeeting and using both Fast Start and H.245 Tunneling can crash some versions of Netmeeting
nn: Tilkopling vil verta etablert i snøggstartmodus. Snøggstart er ein ny måte å starta samtalar snøggere, som vart introdusert i H.323v2. Dette støttes ikkje av Netmeeting og kan, saman med bruk av H.245-tunnellering krasje nokon versjonar av Netmeeting.

en: Contact status
nn: Kontaktstatus

en: Country code
nn: Landskode

en: DTMF sending
nn: DTMF-sending

en: Disable video hardware acceleration
nn: Deaktiver maskinvareaksellerasjon av video

en: Display a popup window when receiving a call
nn: Vis ein dialog for innkommende samtalar

en: Enable 'Fast Start'
nn: Aktiver snøggstart

en: Enable H.245 tunneling
nn: Aktiver H.245-tunnellering

en: Enable IP checking
nn: Aktiver IP-sjekking

en: Enable early H.245
nn: Aktiver tidlig H.245

en: Enable echo cancelation
nn: Aktiver fjerning av ekko

en: Enable silence detection
nn: Aktiver oppdaging av stillhet

en: Enable video support
nn: Aktiver støtte for video

en: Enter a valid URL to connect to a web application that outputs the public IP of your host
nn: Skriv inn ein URL til ein teneste som leverer den offentlige IP-adressa din

en: Enter the number of seconds after which Ekiga should try refreshing the NAT binding when STUN is being used
nn: Oppgje tal på sekund før Ekiga skal oppdatere NAT-binding når STUN brukast

en: Enter the public IP of your NAT/PAT router if you want to use IP translation
nn: Oppgje offentlig IP-adresse for din NAT/PAT-ruter viss du vil bruka IP-oversetting

en: Enter your first name
nn: Skriv inn ditt fornamn

en: Enter your last name
nn: Skriv inn ditt etternamn

en: First name
nn: Fornamn

en: Forward calls to host
nn: Videresend anrop til vert

en: Forward calls to the given host if busy
nn: Videresend anrop til oppgjeven vert viss opptatt

en: Forward calls to the given host if no answer
nn: Videresend anrop til oppgjeven vert når inga svarar

en: Frame Rate
nn: Biletrate

en: Gateway/proxy host
nn: Ruter-/mellomtenarvert

en: If enabled, Ekiga will start hidden provided that the notification area is present in the GNOME panel
nn: Viss aktivert vil Ekiga starta opp i gøymd modus, gjeven at systemkurven finst på GNOME-panelet

en: If enabled, a popup window will be displayed when receiving an incoming call
nn: Viser ein dialog ved innkommende anrop

en: If enabled, all incoming calls will be forwarded to the host that is specified in the field below
nn: Viderekoplar alle innkommende anrop til verten valt i feltet nedanfor

en: If enabled, all incoming calls will be forwarded to the host that is specified in the field below if you already are in a call or if you are in Do Not Disturb mode
nn: Viderekoplar alle innkommende anrop til verten valt i feltet nedanfor, dersom du allereie er i ein samtale eller i ikkje-forstyrr-modus

en: If enabled, all incoming calls will be forwarded to the host that is specified in the field below if you do not answer the call
nn: Viderekoplar alle innkommende anrop til verten valt i feltet nedanfor viss du ikkje besvarer anropet

en: If enabled, allows video during calls
nn: Tillat mottak av video under ein samtale

en: If enabled, use echo cancelation
nn: Automatisk kansellering av ekko

en: If enabled, use silence detection with the codecs supporting it
nn: Brukar stillhetsdeteksjon med dei kodekene som støttar dette

en: Kind of network selected in the druid
nn: Type nettverk vald i vegvisaren.

en: Last name
nn: Etternamn

en: Listen port
nn: Lytteport

en: Local video window size
nn: Vindusstørrelse for lokalt video

en: Maximum RX video bitrate
nn: Maksimal videobåndbreidd for mottak

en: Maximum TX video bitrate
nn: Maksimal videobåndbreidd for sending

en: Maximum jitter buffer
nn: Maksimalt jitter-buffer

en: Minimum jitter buffer
nn: Minimalt jitter-buffer

en: NAT Binding Timeout
nn: Tidsavbrudd for NAT-binding

en: No answer timeout
nn: Tida gikk ut, inga svar

en: Number of frames for G.711
nn: Tal på bileta for G.711

en: Number of frames for GSM
nn: Tal på bileta for GSM

en: Number of frames transmitted in each packet for the G.711 codec
nn: Tal på bileta som overførast i kvar pakke for G.711-komprimeringa

en: Number of frames transmitted in each packet for the GSM codec
nn: Tal på bileta som overførast i kvar pakke for G.711-komprimeringa

en: Outbound Proxy
nn: Utgående mellomtenar

en: Output device type
nn: Type utdataeining

en: Place windows displaying video above other windows during calls
nn: Plasser vindauge som viser video over andre vindauge under samtalar

en: Play busy tone
nn: Spel av opptattone

en: Play ring tone
nn: Spel av ringetone

en: Play sound on incoming calls
nn: Spel ein lyd ved innkommende samtalar

en: Play sound on new message
nn: Spel ein lyd ved nye meldingar

en: Play sound on new voice mail
nn: Spel ein lyd ved ny talemelding

en: Position of the local video window
nn: Plassering av vindauget for lokal video

en: Position on the screen of the PC-To-Phone window
nn: PC-til-telefon-vindauget plassering på skjermen

en: Position on the screen of the address book window
nn: Adressebokvindaugets plassering på skjermen

en: Position on the screen of the audio settings window
nn: Plassering på skjermen for vindauge for lydinnstillingar

en: Position on the screen of the chat window
nn: Samtalevindaugets plassering på skjermen

en: Position on the screen of the druid window
nn: Vegvisarvindaugets plassering på skjermen

en: Position on the screen of the log window
nn: Loggvindaugets plassering på skjermen

en: Position on the screen of the main window
nn: Hovudvindaugets plassering på skjermen

en: Position on the screen of the preferences window
nn: Innstillingervindaugets plassering på skjermen

en: Position on the screen of the video settings window
nn: Plassering på skjermen for vindauge for videoinnstillingar

en: Public IP of the NAT/PAT router
nn: Offentlig IP-adresse til NAT/PAT-ruteren

en: Registration timeout
nn: Tidsavbrudd for registrering

en: Remote video window position
nn: Plassering av fjernt videovindauge

en: Remote video window size
nn: Storleik på fjernt vindeovindauge

en: Revision of the schema file
nn: Revisjon av skjemafil

en: Select an alternative audio output device to use for sound events.
nn: Vel ei alternativ utgangseining for avspeling av lydhendingar.

en: Select the audio input device to use
nn: Vel inndataeining for lyd

en: Select the audio output device to use
nn: Vel utdataeining for lyd

en: Select the contact status: 0 (Online), 1 (Offline), 2 (Unknown), 3 (Away), 4 (DND), 5 (Free For Chat), 6 (Invisible)
nn: Vel kontaktstatus: 0 (pålogga), 1 (frakopla), 2 (ukjend), 3 (borte), 4 (DND), 5 (ledig for prat), 6 (usynleg)

en: Select the desired method for NAT traversal (STUN is strongly suggested)
nn: Vel ønsket metode for NAT-handtering (STUN er sterkt anbefalt)

en: Select the format for video cameras (does not apply to most USB cameras)
nn: Vel formatet for videokameraer (vil ikkje gjelde for dei fleste USB-kameraer)

en: Select the transmitted video size: Small (QCIF 176x144) or Large (CIF 352x288)
nn: Vel overført videostørrelse: liten (QCIF 176x144) eller stor (QCIF 352X288)

en: Select the video input device to use. If an error occurs when using this device a test picture will be transmitted.
nn: Vel inndataeining for video som skal brukast. Viss det skjer ein feil når denne eininga brukast, vil eit testbilete verta overført.

en: Size of the PC-To-Phone window
nn: PC-til-telefon-vindaugets storleik

en: Size of the address book window
nn: Adressebokvindaugets storleik

en: Size of the audio settings window
nn: Storleik på vindauge for lydinnstillingar

en: Size of the chat window
nn: Storleik på samtalevindauget

en: Size of the druid window
nn: Vegvisarvindaugets storleik

en: Size of the preferences window
nn: Innstillingervindaugets storleik

en: Size of the video settings window
nn: Storleik på vindauge for videoinnstillingar

en: Specify the software scaling algorithm
nn: Oppgje algoritme for programvareskalering

en: Specify the software scaling algorithm: 0: nearest neighbor, 1: nearest neighbor with box filter, 2: bilinear filtering, 3: hyperbolic filtering. Does not apply on windows systems.
nn: Oppgje algoritme for skalering i programvare: 0: nærmaste nabo, 1: nærmaste nabo med boksfilter, 2: bilineær filtrering, 3: hyperbolsk filtrering. Brukast ikkje på Windows-system.

en: Start hidden
nn: Start gøymd

en: TCP port range
nn: TCP-portintervall

en: The Automatic Echo Cancellation level: Off, Low, Medium, High, Automatic Gain Compensation. Choosing Automatic Gain Compensation modulates the volume for best quality.
nn: Automatisk ekkodemper: Av, Låg, Middels, Høg, Automatisk forsterkningskompensasjon. Automatisk forsterkningskompensasjon justerer volumet for å oppnå best kvalitet.

en: The Codecs List
nn: Liste over kodekar

en: The Gateway host is the host to use to do H.323 calls through a gateway that will relay calls
nn: Verten som kan brukast som er i stand til å bringe H.323-anrop vidare.

en: The NAT method
nn: NAT-metode

en: The SIP Outbound Proxy to use for outgoing calls
nn: Mellomtenar for utgående SIP-samtalar

en: The STUN Server
nn: STUN-tenar

en: The STUN server to use for STUN Support. STUN is a technology that permits passage through some types of NAT gateway
nn: STUN-tenar som skal brukast for STUN-støtte. STUN er ein teknikk som brukast for å gå gjennom nokon typar NAT-portnere

en: The Video Codecs List
nn: Liste over videokodekar

en: The accounts list
nn: Kontolisten

en: The audio plugin that will be used to detect the devices and manage them
nn: Lydtillegget som vil verta brukt for for å finna einingar og handtere dei

en: The busy tone sound
nn: Opptattonelyden

en: The chosen sound will be played at the end of calls or calling somebody who is busy, if enabled
nn: Den valde lyden vil verta spilt av ved samtaleslutt og ved å ringe nokon som er opptatt

en: The chosen sound will be played on incoming calls, if enabled
nn: Den valde lyden vil verta spilt av ved innkommende samtalar

en: The chosen sound will be played when a new instant message is received, if enabled
nn: Vald lyd vil verta spilt av ved mottak av lynmelding, viss aktivert

en: The chosen sound will be played when a new voice mail is received, if enabled
nn: Vald lyd vil verta spilt av når ein ny talepostmelding mottas, viss aktivert

en: The chosen sound will be played when calling somebody, if enabled
nn: Den valde lyden vil verta spilt av når du ringar nokon

en: The default video view
nn: Standard videovising

en: The default video view (0: Local, 1: Remote, 2: Both layered, 3: Both with local video in a separate window, 4: Both)
nn: Standard videovising (0: Lokal, 1: Ekstern, 2: Begge overlappende, 3: Begge med lokal video i eige vindauge, 4: Begge)

en: The dial tone sound
nn: Ringetonelyd

en: The history of the 100 last calls
nn: Historien for dei siste 100 anropene

en: The host where calls should be forwarded if call forwarding is enabled
nn: Verten som anrop skal videresendes til viss videresending av samtalar er aktivert

en: The image to transmit if "Picture" is selected as video plugin or if the opening of the device fails. Leave blank to use the default Ekiga logo.
nn: Bilete som skal sendes viss «Bilet» er vald for videoeining, eller viss opning av ein eining feiler. La feltet stå tomt for å bruka Ekiga-logoen.

en: The incoming call sound
nn: Lyd for innkommende anrop

en: The list of accounts to which Ekiga should register
nn: Liste med kontoer kor Ekiga skal registrere seg

en: The maximum jitter buffer size for audio reception (in ms)
nn: Høgste jitter-bufferstørrelse ved lydmottak (i ms)

en: The minimum jitter buffer size for audio reception (in ms)
nn: Laveste jitter-bufferstørrelse for lydmottak (i ms)

en: The network interface
nn: Nettverksgrensesnitt

en: The network interface to listen on
nn: Nettverksgrensesnitt som skal brukast

en: The new instant message sound
nn: Den nye lyden for lynmeldingar

en: The new voice mail sound
nn: Den nye lyden for talepost

en: The output device type is the type of device connected to your Quicknet card. It can be either a POTS (Plain Old Telephone System) or a headset.
nn: Type utdataeining er typen eining som er kopla til ditt Quicknet-kort. Det kan anten vera POTS (vanleg gammalt telefonsystem) eller eit hodesett.

en: The port to listen to for incoming connections. Ekiga needs to be restarted for the new value to take effect
nn: Porten som skal lyttast til for innkommende anrop. Ekiga må startast på nytt for at den nye verdien skal tas i bruk.

en: The port to listen to for incoming connections. Ekiga needs to be restarted for the new value to take effect.
nn: Porten som skal lyttast til for innkommende anrop. Ekiga må startast på nytt for at den nye verdien skal tas i bruk.

en: The position of the local video window
nn: Plassering for lokalt videovindauge

en: The position of the remote video window
nn: Plassering av fjernt videovindauge

en: The prefix that will be used to save pictures of the conversation. That prefix is followed by the snapshot number.
nn: Prefiks som skal brukast når bileta lagrast under samtalen. Prefikset vert etterfulgt av løpenummer.

en: The range of TCP ports that Ekiga will use for the H.323 H.245 channel. Ekiga needs to be restarted for the new values to take effect. This port range has no effect if both participants to the conference are using H.245 Tunneling.
nn: Området med TCP-portar som Ekiga vil bruka for H323 H.245-kanalen. Ekiga må startast på nytt for at dei nye verdiene skal tas i bruk. Portintervallet har inga effekt viss begge konferansedeltakarne brukar H.245-tunnellering.

en: The range of UDP ports that Ekiga will use for RTP (audio and video communication channels). Ekiga needs to be restarted for the new values to take effect.
nn: Området med UDP-portar som Ekiga brukar for RTP (kanaler for lyd og biletkommunikasjon). Ekiga må startast på nytt for at den nye verdien skal tas i bruk.

en: The range of UDP ports that Ekiga will use for SIP signaling and when registering to gatekeepers. Ekiga needs to be restarted for the new values to take effect.
nn: Området med UDP-portar Ekiga vil bruka for SIP-signallering og ved registrering hos portnere. Ekiga må startast på nytt for at den nye verdien skal tas i bruk.

en: The save prefix
nn: Lagringsprefikset

en: The size of the local video window
nn: Storleik på vindauge for lokal video

en: The size of the remote video window
nn: Storleik på vindauge for fjern video

en: The sound that will be played at the end of calls or when calling somebody who is busy, if enabled
nn: Lyden som vert spilt av når ein samtale avsluttast og ved oppringing av nokon som er opptatt

en: The sound that will be played on incoming calls, if enabled
nn: Lyden som vert spilt av ved innkommende samtalar

en: The sound that will be played when calling somebody, if enabled
nn: Lyden som vert spilt av når du ringar nokon

en: The sound that will be played when there is a new instant message, if enabled
nn: Lyd som vert spilt av når ein ny lynmelding mottas, viss aktivert

en: The sound that will be played when there is a new voice mail, if enabled
nn: Lyd som vert spilt av når ein ny talepost mottas, viss aktivert

en: The time after which Ekiga will renew its registration with the registrar
nn: Tidsgrense for når Ekiga vil fornye registreringa med registraren

en: The two-letter country code of your country (e.g.: BE, UK, FR, DE, ...)
nn: Tobokstavers landskode for landet ditt (e.g.: NO, DK, UK, ...)

en: The video channel number to use (to select camera, tv or other sources)
nn: Videokanalnummeret som skal brukast (for å velja kamera, tv eller andre kjelder)

en: The video plugin that will be used to detect the devices and manage them
nn: Videotillegget som vil verta brukt for å finna einingar og handtere dei

en: The zoom value
nn: Forstørringsverdi

en: The zoom value in percent to apply to images displayed in the main GUI (can be 50, 100, or 200)
nn: Forstørringsverdi i prosent som skal brukast på bileta som vert viste i hovudvindauget (kan vera 50, 100 eller 200)

en: This allows you to set the mode for sending DTMFs. The values can be "RFC2833" (0), "INFO" (1)
nn: Dette tillater bruk av modus for DTMF-sending. Verdiene kan vera «RFC2833» (0) og «INFO» (1)

en: This enables H.245 Tunneling mode. In H.245 Tunneling mode H.245 messages are encapsulated into the the H.225 channel (port 1720). This saves one TCP connection during calls. H.245 Tunneling was introduced in H.323v2 and Netmeeting does not support it. Using both Fast Start and H.245 Tunneling can crash some versions of Netmeeting.
nn: Dette aktiverer H.245-tunnelleringsmodus. For H.245-tunnellering vert H.245-meldingar pakket inn i H.225-kanalen (port 1720). Dette sparer ein TCP-tilkopling under anrop. H.245-tunnellering vart introdusert i H.323v2 og Netmeeting støttar det ikkje. Bruk av både snøggstart og H.245-tunnellering kan krasje nokon versjonar av Netmeeting.

en: This enables H.245 early in the setup
nn: Dette aktiverer tidlig H.245 i oppstarten

en: This enables IP checking from ekiga.com. The returned IP is only used when IP Translation is enabled.
nn: Dette aktiverer IP-sjekking frå ekiga.com. Den returnerte IP-ein brukast berre når IP-oversetting er aktivert.

en: UDP port range
nn: UDP-portintervall

en: User directory
nn: Brukarmappe

en: Version
nn: Versjon

en: Video channel
nn: Videokanal

en: Video format
nn: Videoformat

en: Video image
nn: Videobilete

en: Video input device
nn: Eining for innkommende video

en: Video plugin
nn: Videotillegg

en: Video preview
nn: Førehandsvising av video

en: Video size
nn: Biletstørrelse

en: _Remove
nn: Fje_rn

en: _Edit
nn: R_ediger

en: Edit contact
nn: Rediger kontakt

en: Please update the following fields:
nn: Vennligst oppdater følgjande felt:

en: Name:
nn: Namn:

en: VoIP _URI:
nn: VoIP-_URI:

en: _Home phone:
nn: _Heimetelefon:

en: _Office phone:
nn: K_ontortelefon:

en: _Cell phone:
nn: Mo_biltelefon:

en: _Pager:
nn: _Personsøker:

en: user found | users found
nn[0]: brukar funne
nn[1]: brukarar funne

en: _Refresh
nn: Oppdate_r

en: New _Contact
nn: Ny _kontakt

en: New contact
nn: Ny kontakt

en: _Name:
nn: _Namn:

en: Add an LDAP addressbook
nn: Legg til ein LDAP-adressebok

en: Create LDAP directory
nn: Opprett LDAP-mappe

en: Please edit the following fields
nn: Vennligst rediger følgjande felt

en: _Hostname:
nn: _Vertsnamn:

en: _Subtree
nn: _Undertre

en: Single _Level
nn: Eitt _nivå

en: _Scope
nn: _Område

en: Call _Attribute:
nn: Samtale_attributt:

en: _Properties
nn: Eigenska_per

en: Refreshing
nn: Oppdaterer

en: Could not contact server
nn: Kunne ikkje kontakte tenar

en: Contacted server
nn: Kontakta tenar

note: patience == 0
en: Could not search
nn: Kunne ikkje søkja

en: Waiting for search results
nn: Venter på søkjeresultat

en: Edit LDAP directory
nn: Rediger LDAP-mappe

en: _Name
nn: _Namn

en: _Hostname
nn: _Vertsnamn:

en: Call _Attribute
nn: Samt_aleattributt

en: _Find
nn: _Finn

en: Address Book
nn: Adressebok

en: Address _Book
nn: _Adressebok

note: This will add static and dynamic actions
en: _Action
nn: H_andling

en: Address Books
nn: Adressebøker

en: Full Name
nn: Fullt namn

en: VoIP URI
nn: VoIP-URI

en: _Search Filter:
nn: _Søkjefilter:

en: Unsorted
nn: Usortert

en: You say:
nn: Du sier:

en: says:
nn: sier:

note: The window
en: Chat Window
nn: Samtalevindauge

en: Choose groups:
nn: Vel grupper:

en: Address:
nn: Adresse:

en: Put contact in groups:
nn: Legg til kontakten i grupper:

en: You supplied an unsupported address
nn: Du oppga ei adresse som ikkje er støtta

en: You already have a contact with this address!
nn: Du har allereie ein kontakt med denne adressa!

en: Do not show this dialog again
nn: Ikkje vis denne dialogen att

en: Group
nn: Gruppe

en: Rename
nn: Endra namn

en: Delete
nn: Slett

en: Delete group %s?
nn: Slett gruppe %s?

en: Group deleted.
nn: Gruppe sletta.

en: Could not delete group!
nn: Kunne ikkje slette gruppe!

en: Rename group
nn: Endra namn på gruppe

en: Group renamed.
nn: Namn på gruppe endra

en: Could not rename group!
nn: Kunne ikkje endra namn på gruppe!

en: Unknown NAT
nn: Ukjend NAT

en: Open NAT
nn: Åpent NAT

en: Cone NAT
nn: Konisk NAT

en: Restricted NAT
nn: Avgrensa NAT

en: Port Restricted NAT
nn: Portavgrensa NAT

en: Symmetric NAT
nn: Symmetrisk NAT

en: Symmetric Firewall
nn: Symmetrisk brannmur

en: Blocked
nn: Blokkert

en: Partially Blocked
nn: Delvis blokkert

en: No NAT
nn: Inga NAT

en: STUN test result: %s.
    
    Ekiga could not detect the type of NAT you are using. The most appropriate method, if your router does not natively support SIP or H.323, is probably to forward the required ports to your internal machine and use IP translation if you are behind a NAT router. Please also make sure you are not running a local firewall.
nn: STUN-testresultat: %s.
    
    Ekiga kunne ikkje bestemme kva type NAT du brukar. Det beste, viss ruteren din ikkje støttar H.323, er moglegens å videresende trafikken på dei nødvendige portene til ein intern maskin på nettverket og bruka IP-oversetting viss du er bak ein NAT-ruter. Sjå òg til at du ikkje køyrer ein lokal brannmur.

en: STUN test result: %s.
    
    Your system does not need any specific configuration as long as you do not have a local firewall blocking the ports required by Ekiga.
nn: STUN-testresultat: %s.
    
    Systemet ditt treng ikkje noko meir oppsett så lenge du ikkje har ein lokal brannmur som blokkerer portene Ekiga treng.

en: Ekiga detected Symmetric NAT. The most appropriate method, if your router does not natively support SIP or H.323, is to forward the required ports to your internal machine in order to change your Symmetric NAT into Cone NAT. If you run this test again after the port forwarding has been done, it should report Cone NAT. This should allow Ekiga to be used with STUN support enabled. If it does not report Cone NAT, then it means that there is a problem in your forwarding rules.
nn: Ekiga fann symmetrisk NAT. Viss ruteren din ikkje støttar H.323, vil det beste vera å videresende trafikken over dei nødvendige portene til ein maskin internt på nettverket, for å endra symmetrisk NAT til konisk NAT. Viss du køyrer denne testen etter at videresending av portar er sett opp bør den rapportere konisk NAT. Dette skal gjera det mogleg å køyra Ekiga med STUN-støtte aktivert. Viss testen ikkje rapporterer konisk NAT, så vil det bety at det er eit problem med dine videresendingsregler.

en: STUN test result: %s.
    
    You do not seem to be using a NAT router. STUN support is not required.
nn: STUN testresultat: %s.
    
    Det ser ikkje ut til at du brukar ein ruter som støttar NAT. STUN støtte er ikkje nødvendig.

en: STUN test result: %s.
    
    Using a STUN server is most probably the most appropriate method if your router does not natively support SIP or H.323.
    
    Enable STUN Support?
nn: STUN-testresultat: %s.
    
    Å bruka ein STUN-tenar er moglegens det beste viss ruteren din ikkje støttar SIP eller H.323.
    
    Slå på STUN-støtte?

en: NAT Detection Finished
nn: NAT-gjenkjenning fullført

en: The detection of your NAT type is finished
nn: Gjenkjenning av type NAT er fullført

en: Detection in progress
nn: Gjenkjenning pågår

en: Please wait while your type of NAT is being detected.
nn: Vennligst vent medan type NAT gjenkjennes.

en: Opening device for playing
nn: Opnar eining for avspeling

en: Opening device for recording
nn: Opnar eining for opptak

en: Failed to open the device
nn: Feil under opning av eining

en: Impossible to open the selected audio device (%s) for recording. Please check your audio setup, the permissions and that the device is not busy.
nn: Umulig å bruka den valde lydeininga (%s) til opptak. Sjekk lydoppsettet, rettighetene og at eininga ikkje er opptatt.

en: Impossible to open the selected audio device (%s) for playing. Please check your audio setup, the permissions and that the device is not busy.
nn: Umulig å bruka den valde lydeininga (%s) til avspeling. Sjekk lydoppsettet, rettighetene og at eininga ikkje er opptatt.

en: Cannot use the audio device
nn: Kan ikkje bruka lydeininga

en: The selected audio device (%s) was successfully opened but it is impossible to read data from this device. Please check your audio setup.
nn: Den valde lydeininga (%s) vart opna skikkeleg, men det er umulig å lesa data frå den. Sjekk lydoppsettet.

en: Recording your voice
nn: Tek opp stemmen din

en: Recording and playing back
nn: Tek opp og speler av

en: The selected audio device (%s) was successfully opened but it is impossible to write data to this device. Please check your audio setup.
nn: Den valde lydeininga (%s) vart opna skikkeleg, men det er umulig å skriva data til den. Sjekk lydoppsettet.

en: No device found
nn: Inga eining funne

en: Ekiga is now recording from %s and playing back to %s. Please say "1, 2, 3, Ekiga rocks!" in your microphone. You should hear yourself from the speakers after a four-second delay.
nn: Ekiga gjer no opptak frå %s og speler av til %s. Seia «1 2 3, Ekiga rocker!» i mikrofonen. Du vil høgre deg sjølv i høyttalerne etter ein firesekunders pause.

en: Error while opening video device %s
nn: Feil under opning av videoeining %s

en: There was an error while opening the device. Please check your permissions and make sure that the appropriate driver is loaded.
nn: Åpning av eininga mislukkast. Sjekk rettighetene og vær sikker på at den rette drivaren vert lasta.

en: Your video driver doesn't support the requested video format.
nn: Din grafikkdriver støttar ikkje forespurd videoformat.

en: Could not open the chosen channel.
nn: Kunne ikkje opna vald kanal.

en: Your driver doesn't seem to support any of the color formats supported by Ekiga.
     Please check your kernel driver documentation in order to determine which Palette is supported.
nn: Drivaren din ser ikkje ut til å støtte nokon av fargeformata til Ekiga.
    Sjekk kjernedriverdokumentasjonen for å finna ut kva fargepalett som er støtta.

en: Error while setting the frame rate.
nn: Feil ved setting av biletfrekvens.

en: Error while setting the frame size.
nn: Feil ved setting av biletstørrelse.

en: Picture
nn: Bilete

en: Ekiga is now testing the %s video device. If you experience machine crashes, then report a bug to the video driver author.
nn: Ekiga tester no videoeining %s. Viss du opplever at maskinen krasjer bør du sende ein feilrapport til dei som har laga videodriveren.

en: Test %d done
nn: Test %d fullført

en: Test %d failed
nn: Test %d mislukkast

en: Error while opening %s.
nn: Feil under opning av %s.

en: Could not open the chosen channel with the chosen video format.
nn: Kunne ikkje opna vald kanal med vald videoformat.

en: Your driver doesn't support any of the color formats tried by Ekiga
nn: Drivaren din støttar ikkje nokon av fargeformata som Ekiga forsøkte å bruka

en: Error with the frame rate.
nn: Feil med biletraten.

en: Error with the frame size.
nn: Feil med biletstorleiken.

en: Moving logo
nn: Bevegende logo

en: Static picture
nn: Statisk bilete

en: Duplicate alias
nn: Duplisert alias

en: Bad username/password
nn: Ugyldig brukarnamn/passord

en: Transport error
nn: Transportfeil

en: Failed
nn: Mislukkast

en: Call
nn: Ring

en: Message
nn: Melding

en: Could not send message
nn: Kunne ikkje sende melding

en: Local user cleared the call
nn: Lokal brukar avslutta samtalen

en: Local user rejected the call
nn: Lokal brukar avviste samtalen

en: Remote user cleared the call
nn: Ekstern brukar avslutta samtalen

en: Remote user rejected the call
nn: Ekstern brukar avviste samtalen

en: Remote user has stopped calling
nn: Den andre brukaren har avslutta anropet

en: Abnormal call termination
nn: Uvanleg anropsavslutning

en: Could not connect to remote host
nn: Kunne ikkje kopla til den andre enden

en: The Gatekeeper cleared the call
nn: Portvakten avslutta samtalen

en: User not found
nn: Brukar ikkje funne

en: Insufficient bandwidth
nn: Ikkje nok båndbreidd

en: No common codec
nn: Inga passende komprimering

en: Call forwarded
nn: Anrop videresendt

en: Security check failed
nn: Sikkerhetssjekk mislukkast

en: Local user is busy
nn: Lokal brukar er opptatt

en: Congested link to remote party
nn: Overbelasta samband til ekstern brukar

en: Remote user is busy
nn: Ekstern brukar er opptatt

en: Remote host is offline
nn: Ekstern brukar er frakopla

en: Remote user is not available
nn: Ekstern brukar er ikkje tilgjengeleg

en: Local user is not available
nn: Lokal brukar er ikkje tilgjengeleg

en: Call completed
nn: Samtale fullført

en: Could not open audio channel for audio transmission
nn: Kunne ikkje opna lydkanal for lydoverføring

en: An error occurred while trying to record from the soundcard for the audio transmission. Please check that your soundcard is not busy and that your driver supports full-duplex.
    The audio transmission has been disabled.
nn: Ein feil oppsto ved forsøk på å gjera opptak frå lydkortet for lydoverføringa. Sjekk at lydkortet ikkje er opptatt og at drivaren støttar full duplex.
    Lydoverføring er slått av.

en: Could not open audio channel for audio reception
nn: Kunne ikkje opna kanal for lydmottak

en: An error occurred while trying to play audio to the soundcard for the audio reception. Please check that your soundcard is not busy and that your driver supports full-duplex.
    The audio reception has been disabled.
nn: Ein feil oppsto ved forsøk på å spela av lyd med lydkortet. Sjekk at lydkortet ikkje er opptatt og at drivaren støttar full duplex.
    Lydmottak er slått av.

en: Bad request
nn: Ugyldig førespurnad

en: Payment required
nn: Betaling kreves

en: Forbidden
nn: Forbudt

en: Timeout
nn: Tidsavbrudd

en: Conflict
nn: Konflikt

en: Temporarily unavailable
nn: Mellombels utilgjengeleg

en: Not Acceptable
nn: Ikkje akseptabel

en: Offline
nn: Frakopla

en: Online
nn: Tilkopla

en: Away
nn: Borte

en: Do Not Disturb
nn: Ikkje forstyrr

en: Free For Chat
nn: Ledig for prat

en: Invalid URL handler
nn: Ugyldig URL-handsamar

en: Please specify a valid URL handler. Currently h323:, callto: and sip: are supported.
nn: Spesifiser ein URL-handsamar. No støttes både h323: callto:, og sip:.

en: Calling %s
nn: Ringar %s

en: Transferring call to %s
nn: Overfører anrop til %s

note: call_history_item = gm_calls_history_item_new (); call_history_item->type = PLACED_CALL; call_history_item->url = g_strdup (call_address); call_history_item->duration = g_strdup ("0.00"); FIXME
en: Failed to call user
nn: Klarte ikkje å ringe opp brukar

en: Edit the Account Information
nn: Rediger kontoinformasjon

note: Account Name
en: Account Name:
nn: Kontonamn:

en: Protocol:
nn: Protokoll

en: Gatekeeper:
nn: Portner:

note: User
en: User:
nn: Brukar:

note: Password
en: Password:
nn: Passord:

note: Advanced Options
en: More _Options
nn: Fleire _alternativ

en: Authentication Login:
nn: Pålogging for autentisering:

en: Gatekeeper ID:
nn: Portner-ID:

note: Timeout
en: Registration Timeout:
nn: Tidsavbrudd for registrering:

note: !valid
en: Missing or wrong information
nn: Manglende eller feil informasjon

en: Please make sure to provide at least an <b>account name</b>, a <b>username</b> and a valid <b>timeout in seconds</b>.
nn: Sjekk at du oppgjev eit gyldig <b>kontonamn</b>, <b>vertsnamn</b> og <b>tidsavbrudd i sekund</b>.

en: Are you sure you want to delete account %s?
nn: Er du sikker på at du vil slette konto %s?

en: Registered
nn: Registrert

en: Unregistered
nn: Registrering fjerna

en: Could not unregister
nn: Kunne ikkje fjerna registrering

en: Could not register
nn: Kunne ikkje registrere

en: Processing...
nn: Prosesserer...

en: Realm/Domain:
nn: Domene:

en: Account Name
nn: Kontonamn

en: Protocol
nn: Protokoll

en: Voice Mails
nn: Talemeldingar

en: Accounts
nn: Kontoer

en: A
nn: L

en: _Default
nn: _Forval

en: Contributors:
nn: Bidragsytere:

en: Artwork:
nn: Kunst:

en: See AUTHORS file for full credits
nn: Sjå fila AUTHORS for meir informasjon

en: Ekiga is full-featured SIP and H.323 compatible VoIP, IP-Telephony and Videoconferencing application that allows you to make audio and video calls to remote users with SIP and H.323 hardware or software.
nn: Ekiga er eit fullt funksjonelt SIP- og H.323-kompatibelt VoIP, IP-telefoni- og videokonferanseprogram som lèt deg bruka lyd- og biletsamtaler til andre brukarar med SIP og H.323-maskinvare eller programvare.

en: This is the Ekiga general configuration assistant. The following steps will set up Ekiga by asking a few simple questions.
    
    Once you have completed these steps, you can always change them later by selecting Preferences in the Edit menu.
nn: Dette er vegvisaren for Ekiga. Du vil no verta spurd nokre enkle spørsmål for å setja opp Ekiga.
    
    Når du er ferdig med desse innstilingane, kan du endra dei ved å velja Brukarval i Rediger-menyen.

en: Configuration Assistant - page 1/%d
nn: Oppsettsvegvisar - side 1/%d

en: Personal Information - page %d/%d
nn: Personleg informasjon - side %d/%d

note: The user fields
en: Please enter your first name and your surname:
nn: Skriv inn fornamn og etternamn:

en: Your first name and surname will be used when connecting to other VoIP and videoconferencing software.
nn: Ditt fornamn og etternamn vil verta brukt ved oppkopling til andre VoIP- og videokonferanseprogram.

en: ekiga.net Account - page %d/%d
nn: ekiga.net konto - side %d/%d

en: Please enter your username:
nn: Vennligst oppgje ditt brukarnamn:

en: Please enter your password:
nn: Vennligst oppgje ditt passord:

en: The username and password are used to login to your existing account at the ekiga.net free SIP service. If you do not have an ekiga.net SIP address yet, you may first create an account below. This will provide a SIP address that allows people to call you.
    
    You may skip this step if you use an alternative SIP service, or if you would prefer to specify the login details later.
nn: Brukarnamn og passord brukast for pålogging til din eksisterande konto på ekiga.net SIP-tenesten. Viss du ikkje har ein SIP-adresse på ekiga.net ennå kan du oppretta ein konto under. Dette vil gje deg ein SIP-adresse som andre kan benytte for å ringe deg.
    
    Du kan hoppa over dette steget viss du brukar ein annan SIP-teneste, eller viss du foretrekkjer å oppgje desse detaljene seinare.

en: Get an ekiga.net SIP account
nn: Lag ein ekiga.net SIP-konto

en: I do not want to sign up for the ekiga.net free service
nn: Jeg vil ikkje registrere meg for å få gratistenesten frå ekiga.net

en: Connection Type - page %d/%d
nn: Tilkoplingstype - side %d/%d

note: The connection type
en: Please choose your connection type:
nn: Vel din tilkoplingstype:

en: The connection type will permit determining the best quality settings that Ekiga will use during calls. You can later change the settings individually in the preferences window.
nn: Tilkoplingstypen bestemmer dei beste kvalitetsinnstillingane som Ekiga vil bruka under samtalar. Du kan seinare endra innstillingane individuelt i brukarvalgvindauget.

en: Audio Manager - page %d/%d
nn: Lydhandtering - side %d/%d

note: The Audio devices
en: Please choose your audio manager:
nn: Vennligst vel din lydhandsamar:

en: The audio manager is the plugin that will manage your audio devices. WindowsMultimedia is probably the best choice when available.
nn: Lydhandsamaren er eit tillegg som vil styre dine lydeiningar. WindowsMultimedia er sannsynlegvis det beste valet viss det er tilgjengeleg.

en: The audio manager is the plugin that will manage your audio devices. ALSA is probably the best choice when available.
nn: Lydhandsamaren er eit tillegg som vil styre dine lydeiningar. ALSA er sannsynlegvis det beste valet viss det er tilgjengeleg.

en: Audio Devices - page %d/%d
nn: Lydeiningar - side %d/%d

note: The Audio devices
en: Please choose the audio output device:
nn: Vel eining for avspeling av lyd:

en: The audio output device is the device managed by the audio manager that will be used to play audio.
nn: Utdataeining for lyd er den eininga som lydhandsamaren vil bruka til å spela av lyd.

en: Please choose the audio input device:
nn: Vel eining for opptak av lyd:

en: The audio input device is the device managed by the audio manager that will be used to record your voice.
nn: Inndataeining for lyd er den eininga som lydhandsamaren vil bruka for å gjera opptak av stemmen din.

en: Test Settings
nn: Test innstillingar

en: Video Manager - page %d/%d
nn: Videohandsamar - side %d/%d

note: The Audio devices
en: Please choose your video manager:
nn: Vennligst vel din videohandsamar:

en: The video manager is the plugin that will manage your video devices, Video4Linux is the most common choice if you own a webcam.
nn: Videohandsamaren er det tillegget som vil styre videoenhetene, Video4Linux er det vanlegste alternativet viss du har eit webkamera.

en: Configuration complete - page %d/%d
nn: Oppsett fullført - side %d/%d

en: 56k Modem
nn: 56K modem

en: xDSL/Cable
nn: xDSL/Kabel

en: Keep current settings
nn: Behald noverande innstillingar

en: You have now finished the Ekiga configuration. All the settings can be changed in the Ekiga preferences. Enjoy!
    
    
    Configuration summary:
    
    Username: %s
    Connection type: %s
    Audio manager: %s
    Audio player: %s
    Audio recorder: %s
    Video manager: %s
    Video input: %s
    SIP URI: %s
nn: Du har no fullført oppsett av Ekiga. Alle innstillingane kan endrast i brukarval for Ekiga. Lykke til!
    
    
    Oppsettssamandrag:
    
    Brukarnamn: %s
    Tilkoplingstype: %s
    Lydhåndterer: %s
    Lydavspiller: %s
    Lydopptaker: %s
    Videohåndterer: %s
    Videoinput: %s
    SIP-URI: %s

en: None
nn: Inga

en: First Time Configuration Assistant
nn: Oppsettsvegvisar for ny brukar

en: Registered %s
nn: Registrerte %s

en: Unregistered %s
nn: Fjerna registrering for %s

en: Could not unregister %s
nn: Kunne ikkje fjerna registrering for %s

en: Could not register %s
nn: Kunne ikkje registrere %s

en: Connected with
nn: Kopla til

en: Standby
nn: På vent

en: Call on hold
nn: Samtale på vent

en: Call retrieved
nn: Samtale henta inn

en: Missed call from
nn: Tapt anrop frå

en: Invisible
nn: Usynleg

en: Find Contacts
nn: Finn kontaktar

en: Add contact to roster
nn: Legg til kontakt i adresseboka

en: Enter a URI on the left, and click this button to place a call
nn: Oppgje ein URI til venstre og trykk på denne knappen for å starta ein samtale

en: C_all
nn: R_ing

en: Ca_ll
nn: R_ing

en: Place a new call
nn: Start ein ny samtale

en: _Hang up
nn: _Legg på

en: Terminate the current call
nn: Avslutt denne samtalen

en: _Online
nn: Tilk_opla

en: _Away
nn: _Borte

en: Do Not _Disturb
nn: Ikkje _forstyrr

en: _Free For Chat
nn: _Ledig for prat

en: _Invisible
nn: _Usynleg

en: _Hold Call
nn: _Stopp anrop

en: Hold the current call
nn: Stopp aktiv samtale

en: _Transfer Call
nn: _Overfør samtale

en: Transfer the current call
nn: Overfør denne samtalen

en: Suspend _Audio
nn: Pause _lyd

en: Suspend or resume the audio transmission
nn: Slå av eller på lydoverføringa

en: Suspend _Video
nn: Stopp _bilete

en: Suspend or resume the video transmission
nn: Slå av eller på videooverføringa

en: Save a snapshot of the current video
nn: Lagra eit bilete av aktiv video

en: Close the Ekiga window
nn: Lukk Ekiga-vindauget

en: Quit
nn: Avslutt

en: Configuration Druid
nn: Oppsettsvegvisar

en: Run the configuration druid
nn: Køyr oppsettsvegvisaren

en: _Accounts
nn: _Kontoer

en: Edit your accounts
nn: Rediger din konto

en: Change your preferences
nn: Endra dine brukarval

en: _View
nn: _Vis

en: Con_tacts
nn: Kon_taktar

en: View the contacts list
nn: Vis kontaktlisten

en: _Dialpad
nn: _Nummertastatur

en: View the dialpad
nn: Vis nummertastatur

en: View the call information
nn: Vis samtaleloggen

en: Local Video
nn: Lokal video

en: Local video image
nn: Lokalt videobilete

en: Remote Video
nn: Ekstern video

en: Remote video image
nn: Eksternt videobilete

en: Picture-in-Picture
nn: Bilete i bilete

en: Both video images
nn: Begge videobiletne

en: Picture-in-Picture in Separate Window
nn: Bilete i bilete i eit eige vindauge

en: Zoom in
nn: Zoom inn

en: Zoom out
nn: Zoom ut

en: Normal size
nn: Normal storleik

en: Fullscreen
nn: Fullskjerm

en: Switch to fullscreen
nn: Byt til fullskjerm

en: _Tools
nn: _Verktøy

en: _Find Contacts
nn: _Finn kontaktar

en: Find contacts
nn: Finn kontaktar

en: PC-To-Phone Account
nn: PC-til-telefonkonto

en: Manage your PC-To-Phone account
nn: Rediger PC-til-telefonkonto

en: _Help
nn: _Hjelp

en: Get help by reading the Ekiga manual
nn: Få hjelp ved å lesa hjelp for Ekiga

en: View information about Ekiga
nn: Vis informasjon om Ekiga

en: Contacts
nn: Kontaktar

en: Dialpad
nn: Nummertastatur

en: Video Settings
nn: Videoinnstillingar

en: Adjust brightness
nn: Juster lysstyrke

en: Adjust whiteness
nn: Juster kvitfarge

en: Adjust color
nn: Juster farge

en: Adjust contrast
nn: Juster kontrast

en: Audio Settings
nn: Lydinnstillingar

en: Change the volume of your soundcard
nn: Endra volumet på lydkortet

en: Change the color settings of your video device
nn: Endra fargeinnstillingane for grafikkeininga

en: Display images from your camera device
nn: Vis bileta frå ditt kamera

en: _Retrieve Call
nn: _Hent anrop

en: Resume _Audio
nn: Gjenoppta _lyd

en: Resume _Video
nn: Gjenoppta _bilete

en: Call Duration: %s
nn: Samtalevarighet: %s

en: Transfer call to:
nn: Overfør anrop til:

en: Transfer
nn: Overfør

en: Reject
nn: Avvis

en: Accept
nn: Godta

en: Incoming call from
nn: Innkommende anrop frå

en: Remote URI:
nn: Ekstern URI:

en: Remote Application:
nn: Eksternt program:

en: Missed calls: %d - Voice Mails: %d
nn: Tapte anrop: %d - Talemeldingar: %d

en: Lost packets: %.1f %%
    Late packets: %.1f %%
    Out of order packets: %.1f %%
    Jitter buffer: %d ms%s%s%s
nn: Tapte pakkar: %.1f %%
    Forsinkede pakkar: %.1f %%
    Pakker i feil rekkjefølgja: %.1f %%
    Jitterbuffer: %d ms%s%s%s

en: Prints debug messages in the console (level between 1 and 6)
nn: Skrivar feilsjekkingsmeldingar til konsollet (nivå frå 1 til 6)

en: Makes Ekiga call the given URI
nn: Får Ekiga til å anrope gjeven URI

en: No usable audio plugin detected
nn: Inga brukbart lydtillegg funne

en: Ekiga didn't find any usable audio plugin. Make sure that your installation is correct.
nn: Ekiga kunne ikkje finna noko brukbart lydtillegg. Sjekk at installasjonen er korrekt.

en: No usable audio codecs detected
nn: Inga brukbare kodekar funne

en: Ekiga didn't find any usable audio codec. Make sure that your installation is correct.
nn: Ekiga kunne ikkje finna noko brukbart lydkodek. Sjekk at installasjonen er korrekt.

en: Configuration database corruption
nn: Oppsettsdatabase korrupt

en: Ekiga got an invalid value for the configuration key %s.
    
    It probably means that your configuration schemas have not been correctly installed or the that the permissions are not correct.
    
    Please check the FAQ (http://www.ekiga.org/), the troubleshooting section of the GConf site (http://www.gnome.org/projects/gconf/) or the mailing list archives for more information (http://mail.gnome.org) about this problem.
nn: Ekiga har fått ein ugyldig verdi for oppsettsnøkkel %s.
    
    Det betyr kanskje at ditt GConf-skjema ikkje har blitt rett installert eller at rettighetene ikkje er rette.
    Sjekk OBS (http://www.ekiga.org/), feilsøkingsavsnittet til GConf (http://www.gnome.org/projects/gconf/), eller e-postlistearkivene (http://mail.gnome.org) for meir informasjon om problemet.

en: Error
nn: Feil

en: Personal Information
nn: Personleg informasjon

en: _First name:
nn: _Fornamn:

en: Sur_name:
nn: Etter_namn:

en: Enter your surname
nn: Skriv inn ditt etternamn

note: Add the update button
en: _Apply
nn: _Bruk

en: Click here to update the users directory you are registered to with the new First Name, Last Name, E-Mail, Comment and Location
nn: Trykk her for å oppdatere brukarmappa du er registrert hos med fornamn, etternamn, e-postadresse, kommentar og stad

en: Ekiga GUI
nn: Ekiga brukargrensesnitt

en: Start _hidden
nn: Start _gøymd

en: Video Display
nn: Videoskjerm

en: Place windows displaying video _above other windows
nn: Plasser vindauge som viser video _over andre vindauge

en: Auto Away
nn: Automatisk bortemelding

en: Timeout after which the user is automatically set as away:
nn: Tidsavbrudd for automatisk borteinnstilling for brukar:

en: Automatically set the user as away after the timeout has elapsed (in minutes)
nn: Set brukar som borte automatisk etter tidsavbrudd (i minutt)

en: Call Forwarding
nn: Videresending av anrop

en: _Always forward calls to the given host
nn: _Alltid videresend samtalar til oppgjeven vert

en: If enabled, all incoming calls will be forwarded to the host that is specified in the protocol settings
nn: Videresend alle innkommende samtalar til verten som er oppgjeven i protokollinnstillingane

en: Forward calls to the given host if _no answer
nn: Videresend _anrop til oppgjeven vert viss inga svarar

en: If enabled, all incoming calls will be forwarded to the host that is specified in the protocol settings if you do not answer the call
nn: Videresendar alle innkommende anrop til verten spesifisert i protokollinnstillingane dersom du ikkje besvarer anropet

en: Forward calls to the given host if _busy
nn: _Videresend anrop til oppgjeven vert viss opptatt

en: If enabled, all incoming calls will be forwarded to the host that is specified in the protocol settings if you already are in a call or if you are in Do Not Disturb mode
nn: Videresendar alle innkommende anrop til verten spesifisert i protokollinnstillingane dersom du allereie har ein samtale, eller viss du ikkje vil forstyrres

en: Call Options
nn: Alternativ for samtale

note: Add all the fields
en: Timeout to reject or forward unanswered incoming calls (in seconds):
nn: Tidsavbrudd for å avvisa eller videresende ubesvarte innkommende anrop (i sekund):

en: Ekiga Sound Events
nn: Lydhendingar for Ekiga

en: Event
nn: Hending

en: Choose a sound
nn: Vel ein lyd

en: Wavefiles
nn: Lydfiler

en: Play
nn: Spel av

en: Alternative Output Device
nn: Alternativ utgang

en: Alternative output device:
nn: Alternativ utgang:

en: Select an alternative audio output device to use for sound events
nn: Vel ei alternativ lydutgang for avspeling av lydhendingar

en: IP Translation
nn: IP-oversetting

en: Network Interface
nn: Nettverksgrensesnitt

en: Listen on:
nn: Lytt på:

en: Video Bandwidth
nn: Videobåndbreidd

en: Maximum video _bitrate (in kbits/s):
nn: Maksimal video_båndbreidd (i kbit/s):

en: The maximum video bitrate in kbits/s. The video quality and the number of transmitted frames per second (depends on codec) will be dynamically adjusted above their minimum during calls to try to minimize the bandwidth to the given value.
nn: Maksimal videobåndbreidd i kbit/s. Videokvaliteten og talet på overførte rammer per sekund (avhengig av kodek) vil verta justert over minimumsverdien under samtalar for å minimere båndbreidda til denne verdien.

en: NAT Settings
nn: Innstillingar for NAT

en: NAT Traversal Method:
nn: Metode for handtering av NAT:

en: STUN Se_rver:
nn: STUN _tenar:

en: The STUN server to use for STUN Support.
nn: STUN-tenar som skal brukast for STUN-støtte.

en: Click here to update your NAT settings
nn: Trykk her for å oppdatere dine NAT-innstillingar

en: String
nn: Streng

en: Misc Settings
nn: Ulike innstillingar

en: Default _gateway:
nn: Forvald _portner:

en: Forward _URI:
nn: Videresend _URI:

en: Advanced Settings
nn: Avanserte innstillingar

note: The toggles
en: Enable H.245 _tunneling
nn: Aktiver H.245-tunnellering

en: Enable _early H.245
nn: Aktiver _tidlig H.245

en: Enable fast _start procedure
nn: Aktiver rask _start

en: Connection will be established in Fast Start mode. Fast Start is a new way to start calls faster that was introduced in H.323v2. It is not supported by Netmeeting and using both Fast Start and H.245 Tunneling can crash some versions of Netmeeting.
nn: Tilkopling vil verta etablert i snøggstartmodus. Snøggstart er ein ny måte å starta samtalar snøggere, som vart introdusert i H.323v2. Dette støttes ikkje av Netmeeting og kan, saman med H.245-tunnellering krasje ein del versjonar av Netmeeting.

en: DTMF Mode
nn: DTMF-modus

en: _Send DTMF as:
nn: _Send DTMF som:

en: This allows you to set the mode for DTMFs sending.
nn: Dette tillater bruk av modus for DTMF-sending.

en: INFO
nn: INFORMASJON

en: _Outbound Proxy:
nn: _Utgående mellomtenar:

en: Audio Plugin
nn: Programtillegg for lyd

en: Audio plugin:
nn: Programtillegg for lyd:

en: The audio plugin that will be used to detect the devices and manage them.
nn: Lydtillegget som vil verta brukt for for å finna einingar og styre dei.

en: Audio Devices
nn: Lydeiningar

en: Output device:
nn: Eining for avspeling:

en: Input device:
nn: Eining for opptak:

note: That button will refresh the device list
en: _Detect devices
nn: _Gjenkjenn einingar

en: Click here to refresh the device list.
nn: Trykk her for å oppdatere listen med einingar.

en: PAL (Europe)
nn: PAL (Europa)

en: NTSC (America)
nn: NTSC (USA)

en: SECAM (France)
nn: SECAM (Frankrike)

en: Video Plugin
nn: Bilettillegg

en: Video plugin:
nn: Bilettillegg:

en: Video Devices
nn: Videoeiningar

note: Video Channel
en: Channel:
nn: Kanal:

en: Size:
nn: Storleik:

en: Select the transmitted video size
nn: Vel storleik på oversendt video

note: The file selector button
en: Image:
nn: Bilete:

en: Choose a Picture
nn: Vel eit bilete

en: Preview
nn: Førehandsvis

en: Images
nn: Bileta

en: Available Codecs
nn: Tilgjengelege kodekar

en: Codecs Settings
nn: Innstillingar for kodek

note: Translators: the full sentence is Automatically adjust jitter buffer between X and Y ms
en: Enable silence _detection
nn: Aktiver _oppdaging av stillhet

en: If enabled, use silence detection with the codecs supporting it.
nn: Bruk stillhetsdetektering med kodekar som støttar dette.

en: Enable echo can_celation
nn: Aktiver fjerning a_v ekko

en: If enabled, use echo cancelation.
nn: Buk kansellering av ekko viss aktiv.

note: Translators: the full sentence is Keep a minimum video quality of X %
en: Picture Quality
nn: Biletkvalitet

en: Play sound for new voice mails
nn: Spel ein lyd for nye talemeldingar

en: Play sound for new instant messages
nn: Spel ein lyd for nye lynmeldingar

en: Ekiga Preferences
nn: Brukarval for Ekiga

en: General
nn: Generelt

en: Personal Data
nn: Personlige data

en: General Settings
nn: Generelle innstillingar

en: Sound Events
nn: Lydhendingar

en: Protocols
nn: Protokollar

en: Network Settings
nn: Innstillingar for nettverk

en: SIP Settings
nn: Innstillingar for SIP

en: H.323 Settings
nn: Innstillingar for H.323

en: Codecs
nn: Komprimeringar

en: Devices
nn: Einingar

en: Invalid parameters
nn: Ugyldige parametere

en: Please provide your username and password in order to be able to use the PC-To-Phone service.
nn: Vennligst oppgje ditt brukarnamn og passord for å kunne bruka PC-til-telefon-tenesten.

en: PC-To-Phone Settings
nn: Innstillingar for PC-til-telefon

note: Introduction label
en: You can make calls to regular phones and cell numbers worldwide using Ekiga. To enable this, you need to do three things. First create an account at the URL below. Then enter your account number and password. Finally, activate the registration below.
    
    The service will work only if your account is created using the URL in this dialog.
nn: Du kan gjera anrop til vanlege telefoner og mobiltelefoner over heile verden med Ekiga. For å få til dette treng du å registrere ein konto via URLen under. Oppgje så ditt kontonummer og passord. Til slutt må du aktivere registreringa under.
    
    Tenesten vil berre fungere viss kontoen opprettas via URLen i denne dialogen.

en: Account _number:
nn: Konto_nummer:

en: _Password:
nn: _Passord:

en: Use PC-To-Phone service
nn: Bruk PC-til-telefon-tenesten

en: Click on one of the following links to get more information about your existing Ekiga PC-To-Phone account, or to create a new account.
nn: Trykk på ein av dei følgjande lenkjene for å få meir informasjon om din eksisterande Ekiga PC-til-telefonkonto, eller oppretta ein ny konto.

en: Get an Ekiga PC-To-Phone account
nn: Lag ein PC-til-telefonkonto for Ekiga

en: Recharge the account
nn: Gjenopplad konto

en: Consult the balance history
nn: Vis balansehistorikken

en: Consult the calls history
nn: Vis samtalehistorikken

en: You have %d messages
nn: Du har %d meldingar

en: You have %d message
nn: Du har %d melding

en: _Contents
nn: _Innhald

en: _About
nn: _Om
